Staff Directory

Morrison Academy Taipei is committed to creating a Christ-centered, caring and nurturing environment for our students, while maintaining academic rigor within the classroom.

Administrative Staff

Susanna Myburgh : Principal

Susanna Myburgh

Principal

YiYi Chang : Cashier

YiYi Chang

Cashier

Charlene Kang : Administrative Assistant

Charlene Kang

Administrative Assistant

Joyce Ku : Admissions Coordinator

Joyce Ku

Admissions Coordinator

Paul Liao : General Manager

Paul Liao

General Manager

Grace Chiou : Public Relations Manager

Grace Chiou

Public Relations Manager

Tifen Liang : Administrative Assistant

Tifen Liang

Administrative Assistant

Jennifer Lee : Housing Coordinator

Jennifer Lee

Housing Coordinator

Angela Chien : Nurse, Health Coordinator

Angela Chien

Nurse, Health Coordinator


Elementary Teachers

Natalie Saw : Kindergarten Teacher

Natalie Saw

Kindergarten Teacher

Rebecca Cablish : 1st Grade Teacher

Rebecca Cablish

1st Grade Teacher

Nick Su : 2nd Grade Teacher

Nick Su

2nd Grade Teacher

Cameron Klump : Grade 3, Elementary Team Leader

Cameron Klump

Grade 3, Elementary Team Leader

Katina Mausbach : 4th Grade Teacher

Katina Mausbach

4th Grade Teacher

Stephanie Lee : 5th Grade Teacher

Stephanie Lee

5th Grade Teacher


Secondary Teachers

Gary Lee : HS Alg. 1, G9 Bible, G7 Math, Elementary Education Technology Coach

Gary Lee

HS Alg. 1, G9 Bible, G7 Math, Elementary Education Technology Coach

Tim Garcia : Kindergarten Music, MS & HS Band, HS Chorale

Tim Garcia

Kindergarten Music, MS & HS Band, HS Chorale

Esther Kim : G6 Bible, LA, & World History

Esther Kim

G6 Bible, LA, & World History

Rosalyn Chen : AP Biology, Anatomy and Physiology, Physical Science, G8 Science

Rosalyn Chen

AP Biology, Anatomy and Physiology, Physical Science, G8 Science

Kevin Dam : G7 Bible, LA, & Social Studies

Kevin Dam

G7 Bible, LA, & Social Studies

Charles Farrell : Library Assistant, G8 Bible

Charles Farrell

Library Assistant, G8 Bible

Merlvyn Heng : AP Calculus, AP Chemistry, Chemistry, Physics

Merlvyn Heng

AP Calculus, AP Chemistry, Chemistry, Physics

Nelson Leung : Chaplain, Youth Group Coordinator, G10 & G12 Bible

Nelson Leung

Chaplain, Youth Group Coordinator, G10 & G12 Bible

Kristen Montgomery : English 3, US Government, AP US History, AP English

Kristen Montgomery

English 3, US Government, AP US History, AP English

Terri Payk : G8 LA, G9 English, G11 Bible

Terri Payk

G8 LA, G9 English, G11 Bible

Adrienne Ruegg : G6-7 Science, G9 Biology; Middle School Team Leader

Adrienne Ruegg

G6-7 Science, G9 Biology; Middle School Team Leader

Zachary Sawyer : G8 Algebra 1, HS Geometry; Experiential Learning Coordinator, High School Team Leader

Zachary Sawyer

G8 Algebra 1, HS Geometry; Experiential Learning Coordinator, High School Team Leader

Esther Chen : G12 Homeroom, Student Council, HS Mandarin, AP Statistics & Pre-Calculus

Esther Chen

G12 Homeroom, Student Council, HS Mandarin, AP Statistics & Pre-Calculus

Tom Valle : HS Spanish, G8 Social Studies, Online Coordinator

Tom Valle

HS Spanish, G8 Social Studies, Online Coordinator

Bette Vander Haak : K-12 Art & Art Electives

Bette Vander Haak

K-12 Art & Art Electives

Brian Vander Haak : G9 English Composition, G10 English, G11 US History, G12 English

Brian Vander Haak

G9 English Composition, G10 English, G11 US History, G12 English

Peggy Wan : G6 Math, G8 Pre-Algebra, Algebra II, MS Choir, Advisory Coordinator

Peggy Wan

G6 Math, G8 Pre-Algebra, Algebra II, MS Choir, Advisory Coordinator

Tracy Lu : MS & HS Mandarin, Administrative Assistant to HS Counselor

Tracy Lu

MS & HS Mandarin, Administrative Assistant to HS Counselor

Sylvia Woell : Elementary Music, MS & HS Orchestra

Sylvia Woell

Elementary Music, MS & HS Orchestra


Specialist Teachers

Hillary Sawyer : Elementary and Middle School Guidance

Hillary Sawyer

Elementary and Middle School Guidance

Matt Saw : MakerSpace Coordinator, Supervisor, Teacher Aide

Matt Saw

MakerSpace Coordinator, Supervisor, Teacher Aide

Cindy Ralph : Librarian

Cindy Ralph

Librarian

Julie Hsiao : K-G1 PE, G4-5 ELL, MS ELL

Julie Hsiao

K-G1 PE, G4-5 ELL, MS ELL

Rasyid Adiputra : EMS Athletic Director, Physical Education, Yearbook

Rasyid Adiputra

EMS Athletic Director, Physical Education, Yearbook

Alice Wang : Professional Learning Coach, G3 Math

Alice Wang

Professional Learning Coach, G3 Math

Bette Vander Haak : K-12 Art & Art Electives

Bette Vander Haak

K-12 Art & Art Electives

Angela Adiputra : Learning Specialist

Angela Adiputra

Learning Specialist

Paul Cablish : HS Counselor, Senior Topics, Woodshop

Paul Cablish

HS Counselor, Senior Topics, Woodshop

Dianne Farrell : ELL

Dianne Farrell

ELL

Chinglien Fiol : Mandarin Teacher

Chinglien Fiol

Mandarin Teacher

Darren Portell : HS Athletic Director, Health, Physical Education & Electives

Darren Portell

HS Athletic Director, Health, Physical Education & Electives

Joshua Smith : Secondary Educational Technology Coach, Yearbook

Joshua Smith

Secondary Educational Technology Coach, Yearbook

Anne Webskowski : Mandarin Teacher

Anne Webskowski

Mandarin Teacher

Sylvia Woell : Elementary Music, MS & HS Orchestra

Sylvia Woell

Elementary Music, MS & HS Orchestra

Karen Yeh : Mandarin, AP Chinese

Karen Yeh

Mandarin, AP Chinese


Tech Support

Alice Wang : Professional Learning Coach, G3 Math

Alice Wang

Professional Learning Coach, G3 Math

Joshua Smith : Secondary Educational Technology Coach, Yearbook

Joshua Smith

Secondary Educational Technology Coach, Yearbook

Jason Sung : Technical Support

Jason Sung

Technical Support